Mapa strony Kontakt Sklep internetowy
szukanie zaawansowane
Program
Program na rck.com.pl

DNI RACIBORZA 2022

11 Czerwiec 2022|godz. 10:00|Racibórz
DNI RACIBORZA 2022

DNI RACIBORZA 2022

Zamek Piastowski

10:00-17:00 Mażoretkowy Zawrót Głowy


ALOHA OBORA

Basen Obora

9:00-19:00 Otwarcie sezonu basenowego

 

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna

11:00-18:00 IV Raciborski Festiwal Gier Planszowych


FESTIWAL MUZEALNY

Plac Księżnej Ofki Piastówny

Serdecznie zapraszamy na Festiwal Muzealny w ramach Dni Raciborza 2022, który odbędzie się w sobotę 11 czerwca w godzinach 16:00-19:45 na Placu Ofki. W programie pokaz rzemiosł dawnych oraz koncert zespołu muzyki dawnej FLORIPARI. Od 16:00 będzie można zobaczyć jak wyplata się kosze, jak wybija monety, jak się robi zbroję, a także jak toczy się naczynia na tradycyjnym kole garncarskim. Niespodzianką dla najmłodszych będą odkrywki małego archeologa: poszukiwanie szczątków z czasów neolitu metodami i technikami wykorzystywanymi przez archeologów.  Z kolei Drengowie znad Górnej Odry przygotują specjały kuchni średniowiecznej, m.in. pokażą tradycyjną metodę wypiekania podpłomyków na ogniu.

16:00-18:00 pokaz rzemiosł dawnych: garncarstwo, wikliniarstwo, płatnerstwo, mincerstwo, warsztaty małego archeologa oraz kuchnia Drengów.

18:00- 19:45 Koncert Zespołu Muzyki Dawnej FLORIPARI z Zamku Królewskiego na Wawelu, pt. Jak to na królewskim dworze bywało.

Podczas koncertu zespół opowiada o muzyce i kulturze dawnych wieków, prezentuje instrumenty, kroki taneczne, elementy dworskiej etykiety; zaprasza uczestników do wspólnego śpiewania oraz wypróbowania gry na wybranych instrumentach.

Zespół Florpari powstał w 1994 roku. Jednym z jego współzałożycieli jest Aleksander Tomczyk, który do dzisiejszego dnia pełni rolę kierownika artystycznego i stanowi oś zespołu. Ideą muzyków jest przybliżanie i prezentowanie polskiej, dawnej sztuki muzycznej. Zespół wykonuje muzykę na instrumentach historycznych z uwzględnieniem dawnych technik wykonawczych, jak również w duchu licentia poetica, czego wyrazem są interpretacje inspirowane muzyką ludową lub orientalną. Od początku swojej działalności FLORIPARI bardzo aktywnie koncertuje w kraju i za granicą.
Przeszło 20 lat temu zespół związał swoją działalność z Zamkiem Królewskim na Wawelu, przywracając tradycje muzyczne dworu królewskiego i muzycznych kapel sprzed wieków. Będąc muzyczną wizytówką tego szczególnego miejsca, zespół występował dla wielu ważnych osobistości i koronowanych głów składających wizyty na wawelskim wzgórzu, m.in.: prezydenta Portugalii, króla Malezji, królowej Szwecji, przedstawicieli NATO, rządu Norwegii, księcia Monako i innych.

Promując polską kulturę, artyści odbyli wiele zagranicznych tras koncertowych. Działania FLORIPARI były wielokrotnie wspierane przez Instytut Adama Mickiewicza – jedną z głównych instytucji promujących rodzimą kulturę na świecie. Muzycy FLORIPARI od lat zajmują się pracami badawczymi nad nieznanymi polskimi muzykaliami dawnych wieków. Od 2006 roku zespół współpracuje z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Rakowskiej oraz Zespołem Pałacowym w Kurozwękach. Bada i wykonuje muzyczną spuściznę Braci Polskich i Kapeli Rakowskiej. Owocem są coroczne koncerty w cyklu „Muzyczne perły dawnego Rakowa” oraz nagrania płytowe.

Istotnym wymiarem aktywności FLORIPARI jest działalność edukacyjna. Zespół bierze udział w koncertach dla najmłodszych, grając i opowiadając o historii Polski i kulturze dawnych wieków – instrumentach, obyczajach i modzie. FLORIPARI ma na swoim koncie występy dla dzieci m.in. w Filharmonii Narodowej i Teatrze Wielkim Operze Narodowej (Szalone Dni Muzyki, 2016) oraz współpracę z Działem Edukacji Filharmonii Krakowskiej.

Link do wydarzenia na FB: https://fb.me/e/4WtnffjJc

 

FUN NAD ODRĄ

Plaża Miejska

 

20:00-21:30 RENI JUSIS

Reni Jusis – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, ikona muzyki klubowej w Polsce. Reni Jusis jest jedną z niewielu polskich artystek, która w swej karierze nie ogranicza się tylko do jednego wizerunku i stylu, ale cały czas poszukuje i podąża za najświeższymi kierunkami w muzyce.

Ma na swoim koncie 9 płyt studyjnych, 6 Fryderyków i współpracę z największymi legendami polskiej sceny muzycznej. Jej muzykę można określić jako mieszankę muzyki tanecznej i elektroniki. Jej styl charakteryzują przestrzenne aranżacje i osobiste teksty. Najlepszą wizytówką Artystki są niezwykle dynamiczne i pełne energii koncerty klubowe, które łączą nowoczesny live-act z setami DJ-skimi. 

Po odważnym, eksperymentalnym krążku "BANG!" sprzed kilku lat, który zebrał wiele pozytywnych recenzji i zgarnął „Fryderyka” w kategorii muzyka elektroniczna, Reni Jusis powróciła w 2018 roku z ultra tanecznym albumem zatytułowanym „ĆMA”, będący kontynuacją jej dotychczasowej klubowej twórczości. 2021 i 22 rok w karierze Reni Jusis stał pod znakiem projektu „Je suis Reni – francuska przygoda Reni Jusis”.

 

21:30- 23:00 RAIDHO & T.ETNO live

Sol Selectas / Acker Records / Iboga Records

 

RAIDHO & T.ETNO to wyjątkowy duet, który łączy muzykę elektroniczną z brzmieniami nietypowych instrumentów etnicznych z różnych zakątków świata. Panowie współpracują zarówno w studio, jak i na scenie. Systematycznie występują na renomowanych wydarzeniach klubowych i festiwalach w Polsce i za granicą. Raidho to reprezentant brzmień elektronicznych. Regularne wydawnictwa w topowych wytwórniach na świecie - Sol Selectas Records oraz Bar25 Music – zaowocowały międzynarodowymi występami w takich miejscach jak Tulum Mexico, Mykonos, Ibiza, ADE Amsterdam, czy (jako pierwszy polski producent) podczas najbardziej prestiżowego festiwalu Burning Man, który odbywa się na pustyni Newada w USA. W latach 2019-2021 znajdował się w TOP40 najlepiej sprzedających się artystów w gatunku Electronica / Downtempo w najpopularniejszym międzynarodowym sklepie - Beatport. T.Etno to utalentowany muzyk, kompozytor i multi-instrumentalista z Chorzowa, który

posiada w swojej kolekcji ponad 300 etnicznych instrumentów z całego świata.

Odpowiedzialny za etniczne brzmienie zespołu Tulia, laureata 55. KFPP w Opolu; debiutancki album zespołu pokrył się platyną I otrzymał nagrodę Fryderyk 2019 w kategorii "debiut roku". Jest również członkiem grupy teatralnej Mumio, a jako muzyk sesyjny regularnie uczestniczy w nagraniach różnorodnych wydawnictw i publikacji, często u boku czołowych polskich artystów. Prowadzi również warsztaty muzyczne i tworzy własne instrumenty. Obaj wydali dotychczas 3 single w takich prestiżowych międzynarodowo wytwórniach jak Iboga Records, Acker Records oraz Sol Selectas Records. Ich utwór “Dreamin”, remixowany przez niemieckiego artystę El Mundo zdobył uznanie wielu znaczących nazwisk na międzynarodowej scenie muzycznej, a w tym Guy Gerber, Behrouz, Audiofly czy Sabo. Na scenie łączą występ hybrydowy z brzmieniami rzadkich instrumentów etnicznych, tworząc duet, jakiego dotychczas nie było na polskiej scenie klubowej.

 

Raidho & T.Etno Live / LOVE YOU by WooMoon, Storytellers Ibiza (VIDEO)

https://www.facebook.com/raidhosound/videos/2969659459807594/

Raidho & T.Etno Live @ Smolna & Ibiza Sonica Radio (VIDEO)

https://www.facebook.com/ibizasonicaradio/videos/842972706057019

 

23:00-00:30  SINCZ B2B Arude (PL/UA)

 ➡ SINCZ

Andrzej Siniarski-Czaplicki, znany jako Sincz, na swoją renomę pracuje już blisko dwadzieścia lat. To właśnie na początku lat 00., jako nastolatek, przecierał pierwsze ścieżki na klubowej scenie Polski. Sincz szybko zyskał nie tylko aprobatę, ale i zaufanie lokalnego środowiska, czego efektem były występy w wiodących miejscówkach w kraju, autorskie cykle czy rezydentury. Chwilę później przyszły sukcesy na arenie międzynarodowej, a także sety obok takich postaci jak Loco Dice, Mario Bosanov, Rodriquez Jr., Ame, Shaun Reeves, Kolektiv Turmstrasse czy Sandy Rivera.

Ponadto, niewielu polskich producentów i didżejów może wpisać w swoje CV współpracę z Carlem Coxem, Johnem Digweedem, Pete Tongiem i Fillipem Straubem. To pod okiem tych twórców Sincz zbierał kolejne szlify w słonecznej Mekce clubbingu – na Ibizie. To niezwykłe doświadczenie było pochodną zwycięstwa w konkursie Burn Residency Mix Off 2014. Ze wspomnianymi tuzami światowej elektroniki Sincz miał okazję występować w kultowych miejscówkach znajdujących się na hiszpańskiej wyspie. Warto tu wspomnieć choćby o Privillege, Café Mambo czy Sands. To jednak nie koniec aspiracji warszawiaka – jak sam zapowiedział, marzy o powrocie na Ibizę.

 

➡ ARUDE

Z kolei tworzący jako Arude, a pochodzący z Ukrainy Anton Rudenko, wciąż może być określany mianem “młodego artysty”, lecz bagaż jego dokonań jest już naprawdę spory. Choć zadebiutował kilkanaście lat później od Sincza, nie zamierzał tracić czasu – niemal od początku stał się niezwykle płodnym producentem i rozchwytywanym didżejem. Duża intensywność, z jaką Arude rozwija swoją karierę, współgra z jego artystycznym progresem.

 

Kolejne produkcje czy remiksy jedynie potwierdzały wielki talent Ukraińca, który coraz częściej doceniali także wydawcy. Wystarczy zajrzeć na profil Arude w serwisie Soundcloud by zrozumieć o co chodzi – liczba produkowanych utworów, remiksów czy nagrywanych setów dla coraz bardziej prestiżowych cykli robi wrażenie. Od samego początku Anton zgrabnie lawiruje między wieloma gatunkami, udowadniając szerokie horyzonty swoich inspiracji i obszerny wachlarz umiejętności. To, co wyróżnia go spośród tłumu młodych producentów, to niezwykły talent do “grania nastrojem” – jego utwory, choć niebywale taneczne, umiejętnie przemycają kalejdoskop emocji, od smutku do radości, od nostalgii do euforii, od tęsknoty do skupienia. Głębokie, rozbudowane brzmienie szybko stało się znakiem rozpoznawczym Ukraińca, który z biegiem czasu ma coraz więcej wspólnego z Polską i tutejszą sceną klubową, na której jest znaną i lubianą postacią.

 

➡ Sincz | Renaissance | Steyoyoke | Click Records

https://m.soundcloud.com/sincz

➡ Arude | Renaissance | Steyoyoke | Somatic | Qilla

https://m.soundcloud.com/arudeofficial

 

00:30-3:00 FURRIER

Furrier ► booker oraz współtwórca Intro Festiwalu, który gości rok rocznie największe nazwiska sceny electronicznej.

Perkusista z zamiłowania, Dj z pasji. Raciborski kolekcjoner płyt, organizator cykli: Drop Beats Not Bombs, Full Moon, Drop Room, Import Night by Akwarium, na których promuje muzykę niekomercyjną.

Od najmłodszych lat związany z muzyką, jej też poświęca znaczną część swojego czasu. Jego sety to fuzja różnych klimatów muzycznych. Wyróżnia go znakomita, pełna emocji selekcja. Na dzień dzisiejszy jego miłością są dźwięki tech-house oraz techno. Stały bywalec najlepszych polskich  i czeskich klubów oraz festiwali. Aktualnie obłożony ciężkim sprzętem pracuje nad produkcjami muzycznymi w swoim studio.

 

https://youtube.com/shorts/7JGOXaIQmgc?feature=share

https://youtu.be/c7DZ1s0DFOA

https://www.facebook.com/Furrier-238496426505602/

https://www.facebook.com/intro.festival.poland/

 
Poleć na:
Podaj adres email osoby, której chcesz polecić artykuł::
Podaj imię polecającego::
Podaj swój adres email:
09
Sierpień 2022
PoWtŚrCzPtSoNd
1
2
3
4
56
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
Polecane galerie i media
Newsletter
Bezpieczne płatności realizuje dotpay.pl

Miasto RaciborzPowiat RaciborzPWSZProgram Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne Narodowego Centrum KulturyNasz Raciborzi-region.euRaciborzGazeta informatornowiny portalPortal inforacibórzBank SpółdzielczyLogo VanessaNowinyKonkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The best OFF”
RCK © 2011 Wszystkie prawa zastrzeżone Raciborskie Centrum Kultury, 47-400 Racibórz, ul. Chopina 21, tel. 32 415 31 72, tel./fax 32 415 25 40 Realizacja: Margomedia
Portal www.rck.com.pl wykorzystuje pliki cookies, czyli tzw "ciasteczka". W przypadku braku akceptacji korzystania z plików cookies prosimy o opuszczenie strony.
Zamknij