Mapa strony Kontakt Sklep internetowy
szukanie zaawansowane
Program
Program na rck.com.pl

JUBILEUSZ „ALMANACHU PROWINCJONALNEGO” nr 25

13 Maj 2017|godz. 18:00|RCK Raciborski Dom Kultury (ul. Chopina 21)
JUBILEUSZ  „ALMANACHU  PROWINCJONALNEGO” nr 25

„ALMANACH PROWINCJONALNY”, półrocznik literacko-kulturalny wydawany przez RCK, ma już 12 lat. 13 maja 2017roku odbędzie się promocja 25 numeru czasopisma. Inicjatywa narodziła się w Raciborskim Centrum Kultury pod koniec 2004 roku, kiedy to Janusz Nowak i Marek Rapnicki  wraz z ówczesnym dyrektorem Leszkiem Wyką postanowili wydawać czasopismo literackie, które łączyłoby nasze miasto z Polską i Czechami.

     W zamierzeniu pomysłodawców, a wkrótce redaktorów półrocznika, na łamach Almanachu mieli spotykać się autorzy raciborscy oraz twórcy spoza naszego miasta. Pierwszy, stustronicowy numer ukazał się w sobotę 9 kwietnia 2005 roku, a niejako matką chrzestną nowego pisma została wybitna poetka z Krakowa, Ewa Lipska. Od tego czasu gośćmi Almanachu zostało wielu wybitnych osobistości świata kultury, poetów i tłumaczy z obu stron Sudetów, by wymienić tylko Ernesta Brylla, ks. Jerzego Szymika, Adama Zagajewskiego, Juliana Kornhausera, Wojciecha Wencla, Annę Janko, Jana Polkowskiego i Barbarę Gruszkę-Zych.

W półroczniku specjalnie rozwinięte są działy: literacki, podróżniczy, bohemistyczny oraz recenzji. Pismo wyróżnia się pokaźnym formatem, dużą ilością znakomitych fotografii oraz niebanalną szatą graficzną, która jest dziełem raciborskiego grafika, Marka Plewczyńskiego.

Gośćmi wieczoru promocyjnego tym razem będą: wybitny czeski pisarz i poeta Miloš Doležal z Pragi oraz jeden z najlepszych tłumaczy z języka czeskiego, Andrzej Babuchowski z Katowic. Spotkanie ubarwi zespół Harmony Trejo, którego muzyka wywodzi się z jazzu oraz etno.

Miloš Doležal

urodził się w roku 1970 w Haju koło Ledča nad Sazawą. Jest krytykiem, dziennikarzem, scenarzystą, redaktorem Czeskiego Radia, współpracuje z ważnymi czeskimi pismami poświęconymi literaturze i kulturze oraz z radiem BBC.  Zadebiutował w roku 1995 i od tego czasu wydał kilka tomików poetyckich, zbiory wywiadów i felietonów. Jego książka „Surowa baba” w 2007 otrzymała nagrodę Najpiękniejsza Książka Roku.  

W Polsce jego utwory ukazały się między innymi na łamach „Tygodnika Powszechnego”, „Czasu Kultury”, „Przekroju”, „Dekady”, „Toposu” i w antologii Andrzeja Babuchowskiego poświęconej czeskiej poezji metafizycznej zatytułowanej Na ostrzu płomienia (1998). W roku 2004 w wydawnictwie Czarne ukazał się tomik Gmina, dla wielu polskich krytyków i recenzentów objawienie czeskiej literatury. W „Almanachu Prowincjonalnym” Doležal był przez kilka lat stałym felietonistą i często tłumaczonym poetą. W numerze 18 AP ukazał się wywiad z autorem przeprowadzony przez Andrzeja Babuchowskiego zatytułowany „Co się zdarzyło w Czychoszczy”, poświęcony księdzu Josefowi Toufarowi zatłuczonemu na śmierć przez czeską Służbę Bezpieczeństwa. Ksiądz męczennik, który czeka na beatyfikację, jest bohaterem spektaklu teatralnego i dwóch książek (jedna została książką roku 2012) autorstwa gościa wiosennego wieczoru promocyjnego AP.

Miloš Doležal na spotkaniach i w wywiadach podkreśla, jak ważne jest dla niego miejsce, gdzie dorastał - Wyżyna Czesko-Morawska,  niezwykła pagórkowata kraina, do której wiodła „ tylko zakurzona droga”. W jego różnorodnych utworach odnajdujemy niezwykłą świadomość trwania przeszłości, która określa naszą tożsamość, nasze istnienie tu i teraz.

 Andrzej Babuchowski

Urodził się 13 lutego 1944 w Krasnem k. Chełma (woj. lubelskie). Jest absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studiował także slawistykę. Dziennikarz, krytyk literacki, tłumacz literatury czeskiej. W latach 1967-1981 pracował w katowickiej rozgłośni Polskiego Radia, m.in. na stanowisku kierownika redakcji literackiej, a po wprowadzeniu stanu wojennego i zwolnieniu z pracy w radiu – w tygodniku „Katolik”. Od 1988 do końca 2005 roku był kierownikiem działu kulturalnego w „Gościu Niedzielnym”. Zajmuje się też historią i współczesnością czeskiego Kościoła, napisał na ten temat kilkaset artykułów i reportaży oraz przeprowadził szereg wywiadów.

W swoim dorobku translatorskim ma około 30 książek, wśród nich jedyny polski wybór wierszy Jana Zahradníčka Śpiew niedokończony, który ukazał się w 1992 roku nakładem IW Pax. W 2008 roku Stowarzyszenie Wydawców Katolickich przyznało Babuchowskiemu Nagrodę Feniksa za przekłady książek wybitnego czeskiego teologa Tomáša Halíka. W ostatnim czasie ukazały się w jego tłumaczeniu następujące pozycje Halíka: Dotknij ran (Znak, 2010), Drzewo ma jeszcze nadzieję (Znak, 2010), Teatr dla Aniołów (Znak, 2011 ) i Przenikanie światów. Z życia pięciu wielkich religii (Księgarnia św. Jacka, 2012).

HARMONY TREJO

To zespół, którego niepowtarzalne brzmienie wywodzi się z fascynacji muzyką etno i jazzem oraz z unikatowej syntezy tych dwóch pozornie odmiennych 'muzycznych światów'. W skład zespołu wchodzi akordeon, gitara i kontrabas - zatem niespotykany zestaw, który przykuwa uwagę specyficznym brzmieniem daleko różniącym się od tradycyjnych brzmień zespołów jazzowych czy folkowych. W swoim repertuarze trio zamieszcza oryginalne aranżacje utworów znanych oraz własne kompozycje. Wszystko utrzymane jest w charakterystycznym dla Harmony Trejo stylu, którego istoty można doszukiwać się w tym co muzyków łączy - wykształcenie jazzowe oraz w tym co ich różni - pochodzenie. Albowiem zespół tworzy zakopiańczyk, góral i wrocławianin.

 Maciej Cisło - gitarzysta, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego

w Katowicach, wykładowca na prestiżowych warsztatach w Muzycznej Owczarni w Jaworkach. W swoim dorobku artystycznym ma wiele koncertów m.in. na festiwalach w Polsce i za granicą. Jego największą inspiracją jest John Mclaughlin.

Bartek Chojnacki -gitarzysta basowy oraz kontrabasista jazzowy zakorzeniony w klasycznym, akustycznym brzmieniu kontrabasu. Czerpiąc z tradycji mistrzów instrumentu przetwarza muzykę na swój własny, nowoczesny sposób. Absolwent klasy kontrabasu jazzowego prof. Jacka Niedzieli-Meiry na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Aktywny członek wielu wrocławskich projektów, m.in. Tomasz Wendt Quartet, Łukasz Bzowski Trio, z którymi odnosi sukcesy na festiwalach ogólnopolskich. Do największych z nich należą nagroda publiczności na Getxo Jazz Festival w Hiszpanii z zespołem Freeway Quintet i indywidualna nagroda specjalna na festiwalu Krokus Jazz Festival w Jeleniej Górze.

Jakub Hubicki - student Akademii Muzycznej w Katowicach w katedrze akordeonu. Współpracuje z Teatrem Witkacego w Zakopanem jako wykonawca i kompozytor. Współtwórca i członek zespołów ChuChu, Son in Love, Meeow, Tango Conspiration. Z akordeonem związany czternaście lat, za sobą ma edukacje w PSM w Nowym Targu, gdzie kończył także szkołę średnią. Pochodziz Poronina i jest góralem, co wpływa na charakter wykonawstwa. Stylistyka jego gry balansuje pomiędzy klasyka, folklorem i jazzem.

 

https://www.youtube.com/watch?v=____XJPu5ho   https://pl-pl.facebook.com/HarmonyTrejo/

 

 

Wstęp wolny

Poleć na:
Podaj adres email osoby, której chcesz polecić artykuł::
Podaj imię polecającego::
Podaj swój adres email:
24
Czerwiec 2021
PoWtŚrCzPtSoNd
311
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
181920
21
22
23
24
252627
28
29
30
1234
Polecane galerie i media
Newsletter
Bezpieczne płatności realizuje dotpay.pl

Miasto RaciborzPowiat RaciborzPWSZProgram Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne Narodowego Centrum KulturyNasz Raciborzi-region.euRaciborzGazeta informatornowiny portalPortal inforacibórzBank SpółdzielczyLogo VanessaNowinyKonkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The best OFF”
RCK © 2011 Wszystkie prawa zastrzeżone Raciborskie Centrum Kultury, 47-400 Racibórz, ul. Chopina 21, tel. 32 415 31 72, tel./fax 32 415 25 40 Realizacja: Margomedia
Portal www.rck.com.pl wykorzystuje pliki cookies, czyli tzw "ciasteczka". W przypadku braku akceptacji korzystania z plików cookies prosimy o opuszczenie strony.
Zamknij