Mapa strony Kontakt Sklep internetowy
szukanie zaawansowane
PROJEKT "ZAKLĘTY ŁABĘDŹ"
PROJEKT "ZAKLĘTY ŁABĘDŹ" na rck.com.pl

PROJEKT "ZAKLĘTY ŁABĘDŹ"

 PROJEKT "ZAKLĘTY ŁABĘDŹ"

„Zaklęty łabędź” to widowisko taneczno-muzyczne inspirowane „Jeziorem łabędzim” Piotra Czajkowskiego. W projekt zaangażowani byli tancerze z Polski i Czech: z Zespołu Tanecznego SKAZA działającego przy Raciborskim Centrum Kultury oraz ze Szkoły Artystycznej z Hlučína. Muzykę do spektaklu stworzył aranżer i kompozytor Tomasz Behra, choreografię: Manuela Krzykała oraz Klára Krejčířová.

Zaklęty łabędź to muzyczno-taneczna wariacja nt. „Jeziora łabędziego”, w której zaprezentowane zostały różne style tańca od baletu (tańca klasycznego), przez m.in. hip-hop po taniec współczesny. Spektakularności wydarzeniu dodał fakt, że było ono prezentowane na wodzie na stawie w Parku im. Miasta Roth oraz na jeziorze w Hlučínie. Tancerze tańczyli na specjalnej scenie zanurzonej w wodzie. Spektakl odbył się po zmroku, z udziałem pięknej gry świateł oraz przy muzyce wykonywanej na żywo przez zespół lokalnych muzyków. Finał projektu  miał miejsce 30 sierpnia w Raciborzu oraz 14 września w Hlučínie. Był on niezwykle oryginalny i innowacyjny i dlatego też przyciągnał nie tylko mieszkańców obu miast,ale również okolic.

Celem projektu była większa integracja obu zespołów, dlatego też po sukcesie spektaklu „Po drugiej stronie lustra” choreografki obu zespołów zaproponowały kolejny wspólny projekt.

W czerwcu tancerze SKAZY oraz Szkoły Artystycznej z Hlučína spotkali się na warsztatach tanecznych w Raciborskim Centrum Kultury. Od piątku do niedzieli trwały intensywne przygotowania: opracowywanie choreografii, próby z muzykami, warsztaty z origami, wizja lokalna stawu w Parku im. Miasta Roth i wodowanie łabędzi. Upał dawał się we znaki i choć tancerze w niedzielny wieczór opuszczali budynek RCK zmęczeni, to szczęśliwi z wykonanej pracy.

Kolejne warsztaty odbyły się pod koniec sierpnia. Tancerze z obu zespołów przez 5 dni przygotowywały do wielkiego finału projektu, który nastąpił 30 sierpnia w Parku im. Miasta Roth i 14 września w czeskim Hlučínie.

Fotorelację z próby generalnej możnecie znaleźc tutaj: 

http://www.rck.com.pl/n/site/index/1-wydarzylo-sie/news/1592-zaklety-labedz---proba-generalna.html

--------------

„ZAKLĘTY ŁABĘDŹ” ZDOBYŁ RACIBÓRZ!

Wydarzenia artystyczne, koncerty i spektakle, odbywają się zazwyczaj w salach lub w plenerze, czasami w zaułkach Starego Miasta. NIGDY  JEDNAK   SPEKTAKL  BALETOWO-TANECZNY  NIE  ODBYŁ  SIĘ  NA  WODZIE! Tak było aż do zapadnięcia zmroku 30 sierpnia 2019. Raciborskie Centrum Kultury zaproponowało wydarzenie, jakiego Racibórz jeszcze nie oglądał. Napisany przez Annę Kokolus, koordynatora projektu, przy współudziale Alicji Ploch-Burdy i Magdaleny Sommer projekt do Euroregionu Silesia zaowocował przedstawieniem tanecznym na wodzie pt. „Zaklęty łabędź”, będącym współczesną parafrazą „Jeziora łabędziego” Piotra Czajkowskiego. Muzykę do spektaklu skomponował Tomasz Behra, zaś choreografia jest dziełem Manueli Krzykały oraz Kláry Krejčířovej ze Szkoły Artystycznej w Hlucinie.

Miejscem akcji był Park Miejski im. Miasta Roth, a w nim staw, nad którego tonią ustawiono scenę. Miejsc siedzących zabrakło na długo przed rozpoczęciem. Prawdopodobnie gromadzące się wokół sceny i na okolicznych trawnikach tłumy nie mogły podejrzewać rozmachu przedsięwzięcia. Wyczuwało się ogromne zaciekawienie. Widzowie obsadzili brzegi stawu niemal dookoła, co już na początku stworzyło niezwykłą atmosferę wieczoru. Co odważniejsi w celu obejrzenia spektaklu użyli… kajaków.

Ciężar pierwszego solowego tańca wzięła na siebie Manuela Krzykała; jej wzruszający występ stanowił uwerturę, zapowiedź całości, w której wzięło udział blisko czterdzieści młodych tancerzy z Zespołu Tanecznego Skaza  działającego w RCK oraz ze Szkoły Artystycznej w Hlucinie. Młodzież w trakcie dwóch części spektaklu, w porywających strojach autorstwa Joli Polednik z Krzanowic, stworzyła ekscytujące przedstawienie, w którym balet i taniec wyraziły to, co przed niemal 150 laty przedstawił w Moskwie, a potem w Petersburgu Piotr Czajkowski: odwieczną walkę dobra ze złem oraz potęgę miłości. Był książę Zygfryd (František Solař), była Odetta – Biały Łabędź (Agáta Tešnarová) i Odylia – Czarny Łabędź (Magdalena Mosek), dziewczęta zaklęte w łabędzie, był wreszcie zły Rotbart. W przeciwieństwie jednak do libretta oryginału, na raciborskiej scenie na wodzie miłość zwyciężyła za życia kochanków, którzy pokonując intrygi Rotbarta mogli połączyć się. Anegdota stanowiła jednak tylko pretekst do zaprezentowania się grup tanecznych i solistów z Raciborza oraz Hlucina.

Tajemnica oryginalności spektaklu tkwiła w jego różnorodności i na pozór karkołomnym połączeniu klasyki z nowoczesnością, tradycyjnego baletu (tańca klasycznego) z tańcem współczesnym (tango stylizowane, street dance, jazz dance).  Niewątpliwym spoiwem tak nieszablonowo pomyślanej choreografii była muzyka Tomasza Behry. Można zaryzykować opinię, że twórca muzyki, pracujący nad nią zaledwie trzy miesiące, jest głównym zwycięzcą całego przedsięwzięcia. Kompozytor, prowadząc sformowany na ten występ 11-osobowy zespół, towarzyszył tancerzom żywym dźwiękiem, odmalowując nastrój poszczególnych części. Odnosiło się wrażenie, iż to muzyka, zmieniając barwę, dynamikę oraz rytm, prowadzi czarne i białe łabędzie przez wody tej opowieści. Raz po raz w kompozycji Behry pojawiały się, wplecione we własne utwory, motywy z Czajkowskiego, aby zaznaczyć lirycznym wspomnieniem odległe już czasy, kiedy tego typu baletowe spektakle bywały codziennością. Dzięki temu widzowie ani na chwilę nie tracili przekonania, po jakich śladach posuwają się artyści z Raciborza i Hlucina. Wśród melodii klasycyzujących albo operujących rockowym rytmem pojawił się polonez, pierwszy skomponowany w Raciborzu polonez!

Odnotować należy wysoki poziom wszystkich tancerzy, nie współpracujących przecież ze sobą na co dzień oraz Manueli Krzykały jak też dwójki łabędzi: Białego  oraz Czarnego.

Wydarzenie zaprezentowane nad wodą przez Polaków i Czechów zostało przyjęte entuzjastycznie. Widzowie w liczbie – jak można podejrzewać – przeszło dwóch tysięcy nie szczędzili braw i okrzyków zachwytu. Trudno mówić o standing ovation, bowiem większość audytorium i tak wytrwale stała do końca spektaklu. Wszystko dlatego, że frekwencja w ten upalny wieczór zaskoczyła wszystkich! Jednak to, czego mogli doświadczyć nawet najdalsi uczestnicy wydarzenia, to była muzyka, która w wykonaniu zespołu grającego nieopodal sceny niosła się po wodzie, niejako łącząc wszystkich obecnych w ten emocjonujący i szczęśliwy wieczór.

Projekt polsko-czeski pt. „Zaklęty łabędź – przedstawienie taneczne na wodzie” realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP „Przekraczamy granice”.

OBSADA:

TANCERZE:

Magdalena Mosek- czarny łabędź

Agáta Tešnarová - biały łabędź

František Solař- książe

Tancerze Zespołu Tanecznego SKAZA i Szkoły Artystycznej w Hlucinie

Choreografia:

Manuela Krzykała

Klára Krejčířová

MUZYKA:

Tomasz Behra - kompozycja, piano

Marek Kuder - piano

Mateusz Gola- gitara basowa, beat

Marta Linek - skrzypce

Wiktoria Linek- skrzypce

Paulina Świerczek- altówka

Ewa Kałuzińska - altówka

Helena Bór - kontrabas

Dominik Kilijan - wiolonczela

Jakub Dąbrowski - perkusja

Krzysztof Koziarski - gitara elektryczna i harmonijka ustna

Manuela Krzykała - saksofon

STROJE: Jola Polednik

FOTO: Paweł Okulowski

Specjalne podziękowania dla Jacka Pytlika i całej ekipy montażowo-nagłośnieniowo-oświetleniowej, dla firmy Fotoart, kwiaciarni Dekor oraz wszystkich, na których pomoc mogło liczyć Raciborskie Centrum Kultury.

http://www.rck.com.pl/n/site/index/352-projekt--quot-zaklety-labedz-quot-.html

--------------

Zaklęty łabędź - czeska premiera na jeziorze hlucińskim

W sobotę 14 września na jeziorze hlucińskim miała miejsce czeska premiera przedstawienia taneczno-muzycznego "Zaklęty łabędź". Publiczność nas nie zawiodła, również ta z Polski. Nasze wydarzenie przyciągnęło ok. 800 widzów. Mimo jesiennego chłodu i wilgoci nasi młodzi tancerze oraz muzycy wytrzymali do końca i dali piękny popis swoich artystycznych umiejętności za co otrzymali gromkie brawa. Scena, podobnie jak w Parku im. Miasta Roth, była postawiona na wodzie, co przy nocnej scenerii i odpowiednim oświetleniu dodało magii i wyjątkowości temu przedstawieniu.

"Zaklęty łabędź" to współczesna, taneczno-muzyczna wariacja nt. "Jeziora łabędziego Piotra Czajkowskiego, do której muzykę skomponował Tomasz Behra a choreografię stworzyły: Manuela Krzykała i Klára Krejčířová. W projekt zaangażowani są tancerze z Zespołu Tanecznego SKAZA oraz ze Szkoły Artystycznej z Hlučína dlatego też prezentuje bogactwo różnych stylów tańca, od tańca klasycznego, przez taniec współczesny po elementy hip-hopu, funky jazzu oraz tanga.
"Zaklęty łabędź" miał swoją premierę w Raciborzu na stawie w Parku im. Miasta Roth 30 sierpnia 2019 i wówczas przyciągnął ponad 2,5 tysiąca widzów.

http://www.rck.com.pl/n/site/index/1-wydarzylo-sie/news/1593--zaklety-labedz---czeska-premiera-na-jeziorze-hlucinskim.html

Projekt nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_013/0002000 pt. „Zaklęty łabędź – przedstawienie taneczne na wodzie” jest współfinansowany  ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP „Przekraczamy granice”

 

 logo unijne

Podaj adres email osoby, której chcesz polecić artykuł::
Podaj imię polecającego::
Podaj swój adres email:
27
Kwiecień 2024
PoWtŚrCzPtSoNd
123
4
567
8
9
10
11
121314
15
16
17
18
19
2021
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
Polecane galerie i media
Newsletter
Bezpieczne płatności realizuje dotpay.pl

Miasto RaciborzPowiat RaciborzPWSZProgram Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne Narodowego Centrum KulturyNasz RaciborzRaciborznowiny portalLogo VanessaBank SpółdzielczyNowinyKonkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The best OFF”
RCK © 2011 Wszystkie prawa zastrzeżone Raciborskie Centrum Kultury, 47-400 Racibórz, ul. Chopina 21, tel. 32 415 31 72, tel./fax 32 415 25 40 Realizacja: Margomedia
Portal www.rck.com.pl wykorzystuje pliki cookies, czyli tzw "ciasteczka". W przypadku braku akceptacji korzystania z plików cookies prosimy o opuszczenie strony.
Zamknij